Vlastné projekty
Greenpower
Greenpower je populárny a úspešný vzdelávací projekt, ktorý vznikol vo Veľkej Británii (1999) a každoročne sa ho zúčastňuje viac než 10 000 študentov od základných škôl až po univerzity vo viacerých krajinách vo svete. Vznikol za účelom rozvinúť nadšenie detí a mladých ľudí pre vedu a techniku a podporiť tak prípravu budúcej pracovnej sily pre potreby priemyslu v 21. storočí. Projekt pomáha odomknúť potenciál a vzbudiť nadšenie pre vedu, technológiu, inžinierstvo, ale aj ekologické témy prostredníctvom neopakovateľných výziev a zážitkov z pretekov elektrických automobilov. Okrem toho sa v priebehu projektu žiaci učia najpodstatnejšie “soft skills” a zručnosti.
Toto je aj cieľom našej školy, ktorá bola do projektu vybraná na základe smerovania, filozofie a vízií, ktoré má. Na jednej strane „zelená“ škola s ekologickým prístupom, na strane druhej škola, ktorá má viesť žiakov k ich kariérnemu naplneniu, tímovej práci, samostatnosti a rozvoju sociálnych a aj manuálnych zručností. V projekte je pred tímy žiakov a študentov postavená výzva: navrhnúť a zostaviť zo stavebnice elektrické auto, s ktorým sa potom zúčastní pretekov.
Súťažný tím v nižších kategóriách tvorí zvyčajne jedna trieda. V našej škole sa projekt realizoval v triede 7.A, kde dominuje počet chlapcov so záujmom o technické smerovanie. Tí mali kompetencie rozdelené pre prácu na konštrukcii vozidla. Dievčatá navrhli a zostavili dizajn. Spoločne sa pracovalo aj na finálnej karosérii. Projekt sme odštartovali od septembra tohto školského roka a realizujeme ho v našej odbornej špičkovej technickej učebni na hodinách techniky, dizajn vo výtvarnom ateliéri.
Greenpower vznikol z dôvodu riešenia problému budúceho nedostatku kvalifikovaných inžinierov v priemysle, pretože neustále klesal počet študentov prejavujúcich záujem o profesionálnu dráhu v inžinierskej profesii. Projektom chceme udržať kontinuitu k ďalšiemu rozvoju žiakov v technických zručnostiach. O výsledku budeme informovať prostredníctvom webu. „Zaujímavé ako veľa sa dá urobiť na výtvarnej a technickej výchove. Všetci sa nedočkavo tešíme na výsledok!“ Artur Bartoň, žiak, 7.A
Artefiletika - výtvarná výchova trochu inak
Mnohí rodičia našich žiakov najmä na prvom stupni postrehli, že sa hodiny výtvarnej výchovy čiastočne transformovali na vyučovacie hodiny artefiletiky. Naša základná škola aj týmto spôsobom reflektuje zvýšené nároky na prípravu žiakov v žiadúcich a potrebných zručnostiach ako napríklad spolupráca, schopnosť sebavyjadrenia, formovanie vlastných názorov, kreativita a taktiež tolerancia.
Artefiletiku založili v 90-tych rokoch minulého storočia v Česku pedagógovia výtvarnej výchovy, keď pochopili, že vtedajšia výučba výtvarnej výchovy bola strnulá a neumožňovala žiakom rozvíjať ich kreatívne myslenie a rozvoj osobnosti. Na Slovensku sa tento model taktiež postupne udomácňuje, o čom svedčí aj výučba artefiletiky študentov a budúcich učiteľov výtvarnej výchovy na Pedagogickej fakulte v Bratislave či v Nitre.
Artefiletika vychádza z jednoduchého konceptu, ktorý v sebe spája dve hlavné časti: zážitok z výtvarnej tvorby a následný reflektívny dialóg medzi žiakmi. Tak ako vo výtvarnej výchove, aj v artefiletike sa využívajú rôzne výtvarné materiály, vyučujú sa výtvarné techniky a postupy. Tvorba sa však stáva zážitkom, kedy je každému žiakovi umožnené vnímať zadanú tému cez vlastnú osobnú skúsenosť a vyjadriť tak svoje postoje, pocity a myšlienky. Na rozdiel od výtvarnej výchovy, kedy sa pedagóg zameriava najmä na výsledný výtvarný produkt, v artefiletike je stredobodom práve proces - zážitok z tvorby, ktorý vrcholí v spoločnom reflektívnom dialógu medzi žiakmi. Tento reflektívny dialóg je vedený pedagógom a vychádza z tvorby žiakov na vyučovacej hodine. Žiaci majú možnosť predstaviť svoju prácu, hľadať veci, ktoré sa im páčili, ale aj veci, ktoré boli pre nich náročné. V diskusii žiaci zdieľajú, čo počas tvorby zažili podobné a v čom sa naopak odlišujú. Zároveň nachádzajú paralely svojich prác aj v dejinách umenia a to im pomáha chápať umenie ako také, nezostávajú len pasívnymi pozorovateľmi, ale stávajú sa dychtivými aktérmi.
Umenie nie je náročné, ak ho má človek rád. Nikoho nemôžete donútiť, aby sa naučil tvoriť. Tvoriť sa dá iba s láskou a záujmom. A o to nám v našej škole ide, aby deti nestratili záujem o umenie, aby tvorili z potešenia a hľadali v tvorbe porozumenie, oddych a inšpiráciu. Preto na artefiletike nehodnotíme práce na dobré a zlé. Zameriavame sa najmä na snahu a zanietenosť žiaka tvoriť, rozvíjanie schopností, počúvať, vnímať a diskutovať. Artefiletika je zároveň prípravou pre výtvarnú výchovu na druhom stupni, kde sa od žiaka okrem výtvarných zručností, vyžaduje hlbšie a intenzívnejšie porozumenie výtvarného umenia a hlavne osobný záujem, ktorý sa bohužiaľ často vytráca práve počas prvého stupňa v dôsledku negatívnych skúseností.
V našej škole veríme, že každý triedny učiteľ má dôverne poznať svoju triedu a pomáhať každému žiakovi v triede naplniť jeho vlastný potenciál. Artefiletika okrem posunu v oblasti kreativity a tvorby, pomáha triednemu učiteľovi poznávať svojich žiakov aj z iného uhla – osobnejšie, hlbšie. Momentálne sa artefiletika vyučuje skoro vo všetkých triedach na prvom stupni, podľa záujmu jednotlivých triednych učiteľov. Výtvarné práce žiakov sú vystavené v jednotlivých triedach, na chodbách školy, alebo putujú na výtvarné súťaže.
Artefiletika je brána do tvorivého a kooperatívneho vyučovania. Je to cesta k otvorenej škole, priateľskej všestrannému rozvoju detí. Bližšie nájdete aj v článku Nadácie detí Slovenska alebo v Učiteľských novinách.