Vzdelávacia organizácia pre deti a mládež AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku, umožňuje mladým ľuďom prirodzeným spôsobom rozvíjať ich schopnosti, talent a vďaka tomu viesť plnohodnotný život v dospelosti. AMAVET s našou školou spolupracuje na realizácii vynikajúcich workshopov počas projektových dní. Ich súčasný projekt Podaj notebook ďalej chce poslúžiť na skvalitnenie digitálnej výbavy pre školy. Ak vymieňate starý notebook za nový a starý nepotrebujete, môžete ho darovať, aby poslúžil v lepšom prevedení ďalej. Notebook môžete priniesť osobne pani tajomníčke našej školy alebo ho poslať po svojom dieťati. Darované notebooky budú v AMAVETE repasovať a následne v „novom šate“ poslúžia deťom, ktoré sa nemôžu online učiť a chýba im základný nástroj na napredovanie v digitálnej gramotnosti. Vítané sú staršie notebooky aj náhradné súčiastky, ktoré z lenivého stroja urobia plne funkčný a svižný nástroj, ktorý školákom ešte výborne poslúži.
Novinky
Podaj notebook ďalej!
Spomíname
V roku 2019 sme na Dubovej mohli zažiť výnimočné okamihy, keď našu školu navštívil legendárny spevák a hudobník Miroslav Žbirka,ktorý u nás odohral krásny koncert.Boli sme poctení a vyjadrujeme česť jeho pamiatke.
Európsky deň jazykov
Aj tento rok sme v našej škole oslavovali! Kedže tento rok Európsky deň jazykov (26.9. 2021) pripadol na nedeľu, naplánovali sme si triedne aktivity v dňoch 27.9. -30.9. Zahrali sme sa s triedou 6.B na študentov Detskej univerzity z fakulty: Príroda a Technika. Profesor Einstein a jeho asistentka pani Bystrá nám urobili zaujímavú prednášku v nemeckom jazyku, kde sme spolu so žiakmi z celého Slovenska urobili malý vedecký pokus online a vyriešili vedecké úlohy. Naučili sme sa pár nových užitočných slovíčok. Viete, čo znamená slovo Ameise? No, predsa mravec!
V 9.A dostali žiaci za úlohu zoradiť dni v týždni v rôznych jazykoch a pomocou mobilu mali v čo najviac jazykoch vyhľadať ľubovoľnú frázu. O niektorých jazykoch sme veru ani nechyrovali!
Zažili sme skvelý týždeň plný zábavy! Tešíme sa na ďalší ročník! Alexandra Hudecová, Dana Kolčáková.
12
Projekt o cestovaní
Vo výtvarnom ateliéri na našej škole sme tento školský rok odštartovali projekt o cestovaní, ktorý logicky nasledoval po dvojmesačnom prázdninovom období plnom výletov a oddychu. Podaktorí navštívili mnoho krásnych miest, iní o zaujímavých miestach počuli, videli či sa zasnívali. V rámci tejto témy sme po výtvarnej stránke skoncipovali viacero ideí a výtvarných techník ako sú kresba, maľba či grafika. Cestovateľský projekt nám ponúkol širokú škálu tém ako sú krajina, architektúra, zvieratá, vlastný zážitok, jedlo, ľudové umenie ale aj tvorba inšpirovaná významnými umelcami. Žiaci sa oboznámili s kultúrou a dejinami umenia zvolených krajín či miest. Pri tvorbe sa mohli inšpirovať aj prejavmi a technikami súčasného výtvarného umenia. Dôležitý pri umeleckom prejave žiakov bol tiež ich vlastný individuálny kreatívny prístup a smer s originálnym prínosom. V galérii prinášame výber žiackych prác.
19
Projekt Green Power v 7.A
Greenpower je populárny a úspešný vzdelávací projekt, ktorý vznikol vo Veľkej Británii (1999) a každoročne sa ho zúčastňuje viac než 10 000 študentov od základných škôl až po univerzity vo viacerých krajinách vo svete. Vznikol za účelom rozvinúť nadšenie detí a mladých ľudí pre vedu a techniku a podporiť tak prípravu budúcej pracovnej sily pre potreby priemyslu v 21. storočí. Projekt pomáha odomknúť potenciál a vzbudiť nadšenie pre vedu, technológiu, inžinierstvo, ale aj ekologické témy prostredníctvom neopakovateľných výziev a zážitkov z pretekov elektrických automobilov. Okrem toho sa v priebehu projektu žiaci učia najpodstatnejšie “soft skills” a zručnosti. Toto je aj cieľom našej školy, ktorá bola do projektu vybraná na základe smerovania, filozofie a vízií, ktoré má. Na jednej strane „zelená“ škola s ekologickým prístupom, na strane druhej škola, ktorá má viesť žiakov k ich kariérnemu naplneniu, tímovej práci, samostatnosti a rozvoju sociálnych a aj manuálnych zručností. V projekte je pred tímy žiakov a študentov postavená výzva: navrhnúť a zostaviť zo stavebnice elektrické auto, s ktorým sa potom zúčastní pretekov. Súťažný tím v nižších kategóriách tvorí zvyčajne jedna trieda. V našej škole sa projekt realizuje v triede 7.A, kde dominuje počet chlapcov so záujmom o technické smerovanie. Tí majú kompetencie rozdelené pre prácu na konštrukcii vozidla. Dievčatá navrhujú a neskôr aj zostavujú dizajn. Spoločne sa bude pracovať aj na finálnej karosérii. Projekt sme odštartovali od septembra tohto školského roka a realizujeme ho v našej odbornej špičkovej technickej učebni na hodinách techniky, dizajn vo výtvarnom ateliéri.
Greenpower vznikol z dôvodu riešenia problému budúceho nedostatku kvalifikovaných inžinierov v priemysle, pretože neustále klesal počet študentov prejavujúcich záujem o profesionálnu dráhu v inžinierskej profesii. Projektom chceme udržať kontinuitu k ďalšiemu rozvoju žiakov v technických zručnostiach. O výsledku budeme informovať prostredníctvom webu. „Zaujímavé ako veľa sa dá urobiť na výtvarnej a technickej výchove. Všetci sa nedočkavo tešíme na výsledok!“ Artur Bartoň, žiak, 7.A13
Aj slovenčina má svojich priaznivcov
V piatok 15.10. sa v našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Táto súťaž je určená len pre starších žiakov a priaznivcov slovenčiny. Všetci bojovali statočne, ale víťaz je len jeden a postupuje do okresného kola. Na prvom mieste sa umiestnila Mirka Orosová z 9.A, na druhom Laura Stromková z 9.B a tretie obsadila Paulína Dovičínová z 9.B. Všetci zúčastnení boli odmenení vecnými cenami, ktoré ich potešili. Mirka nás bude reprezentovať v ďalšom kole, ktoré bude prebiehať v piatok 12.11. Okresné kolo sa uskutoční online. Budeme jej držať palce, aby sa jej podarilo úspešne využiť nadobudnuté vedomosti.