Tento rok pani učiteľky a pán učiteľ anglického jazyka pripravili so žiakmi 5. ročníka a 9. ročníka rovesnícke vyučovanie pre žiakov iných tried. V rámci 5. ročníka si žiaci pripravili záverečné prezentácie v anglickom jazyku, ktoré prezentovali v rámci triedy a niektorí žiaci aj pre žiakov 4. ročníka. Prezentácie boli na témy Staroveké civilizácie a Slávni ľudia minulosti (Ancient Civilizations, Famous People from the past), kde žiaci zhrnuli svoje vedomosti anglického jazyka (slovná zásoba, tvorenie viet, použitie minulého času), ale aj samotné prezentovanie a digitálne zručnosti ovládania Office 365 a programu Canva. Žiaci 9. ročníka pripravili prezentácie v angličtine na rôzne témy pre mladších žiakov a tiež rôzne aktivity a kvízy v anglickom jazyku.
Novinky
Rovesnícke vyučovanie
- 9
Návšteva Viedne
Žiaci 7. a 9. ročníka sa na prelome mája a júna vybrali na výlet do Viedne. Hoci išli v rôznych dňoch, program mali rovnaký – plný zaujímavých miest a zážitkov.Pozreli si tropické ryby, hady aj opice v Haus des Meeres, nadchli sa umením v galérii Albertina a prešli sa medzi voľne lietajúcimi motýľmi v Schmetterlinghausi. Výstup na vežu Stephansdomu bol síce výzva, ale výhľad stál za to! A samozrejme bol čas aj na zaslúžený oddych (alebo nákupy) na Mariahilferstraße.Výlet priniesol veľa nových dojmov, smiechu aj spoločných zážitkov, na ktoré budú všetci ešte dlho spomínať.
4
Vedecká exkurzia CERN
Časť našim ôsmakov a deviatakov sa začiatkom júna spolu p. učiteľkami Tarábkovou, Szabovou, Marcinekovou a p. učiteľom Urbanom zúčastnili na vedeckej exkurzii CERN.Exkurziu sme začali v pondelok v Technorame (meste Winterthur, Švajčiarsko). Technorama je najväčšie interaktívne múzeum v Európe s fyzikálnymi pokusmi - od klasickej mechaniky, termiky, termodynamiky, optiky, zvuku, elektriny, elektromagnetizmu až po jadrovú fyziku, ktoré si žiaci sami skúšali. Pokusy boli umiestnené na 3. poschodiach veľkej haly a v zaujímavej záhrade.Druhý deň v utorok sme navštívili CERN (Európska organizácia pre jadrový výskum), Areál CERN-u sa nachádza na hraniciach Švajčiarska a Francúzska blízko Ženevy. O výskume v CERN-e, o histórii CERN-u a o vedeckom projekte ATLAS nám porozprával český časticový fyzik Ondřej Kovanda. Takisto nám ukázal pracovné priestory a modely prístrojového vybavenia vedeckého projektu ATLAS. Navštívili sme Data Centrum, čo je výpočtové centrum celého CERN-u. Prednáška o Data Centre bola v angličtine, tak si žiaci precvičili svoju angličtinu. Obed sme mali vybavený v jednej z jedální CERN-u, kde sme videli mnohých fyzikov, inžinierov a informatikov pracujúcich v CERN-e. Poobede sme absolvovali exkurzia priestorov Space Gateway, čo je interaktívna expozícia histórie a výskumov v CERN-e. Žiaci si mohli simulovať napríklad vznik hviezd, zrážky častíc a iné zaujímavé experimenty.Nasledovala večerná prehliadky Ženevy. Videli sme sídlo OSN, katedrálu Sv. Petra, Bourg-de-Four – dominantu mesta z rímskych čias, radnicu, Reformation Wall – pamätník venovaný dejateľom reformačného hnutia (napr. Jean Calvin), kvetinové hodiny, fontánu Jet d´eau – 140 m vysoký vodotrysk, ktorý je dominantou ženevského prístavu.V stredu sme sa presunuli do Bernu, kde sme navštívili Múzeum Alberta Einsteina, v ktorom nás jeho životom sprevádzali nielen exponáty, ale aj interaktívne obrazovky s jeho objavmi, vynálezmi a patentami. Nasledovala prehliadka mesta Bern, kde sme videli zvonicu s orlojom Zytglosse, Bundehaus – budovu spolkového parlamentu, radnicu, chrám Sv. Vincenta, Baregraben – priekopu s medveďmi, ulica Kramgasse s domom A. Einsteina, ktorý tu počas svojho pobytu vytvoril teóriu relativity.Poobede, po intenzívnych dňoch plných zážitkov, sme vyrazili na dlhú 10-hodinovú cestu domov.
6
English Star
Tento školský rok sa naša škola v rámci výučby anglického jazyka metódou Jolly Phonics zapojila do súťaže English Star. Súťaž bola určená pre žiakov 2., 3., 4. a 5. ročníka. Prihlásilo sa takmer 50 žiakov, ktorí dosiahli celkovo vynikajúce výsledky. Test pre žiakov 5. ročníka bol už náročnejší, keďže išlo o úroveň druhého stupňa. Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa súťaže zúčastnili.
Umiestnenia na prvých troch miestach v jednotlivých ročníkoch:
2. ročník
-
miesto: Ema Krajčírová, Artur Grožaj – 100 %
-
miesto: Kristína Dianišková, Dominika Kozincová, Lara Jurkovič – 99 %
-
miesto: Veronika Juliána Grandová – 98 %
3. ročník
-
miesto: Tamara Zacharová – 100 %
-
miesto: Nela Lišková – 99 %
-
miesto: Amália Rolná – 98 %
4. ročník
-
miesto: Mia Hollá, Milota Mikulášová – 100 %
-
miesto: Štefan Gažák – 99 %
-
miesto: Tereza Buranská, Johana Lauferová, Maximilián Nipča – 98 %
5. ročník
-
miesto: Tobiáš Vagač, Viktória Dallemule – 84 %
-
miesto: Glória Dallemule – 80 %
-
miesto: Stella Laurincová – 74 %
3-
Harmonogram účelového cvičenia
Zážitkové vyučovanie v Smoleniciach
Žiaci 2. ročníka navštívili krásne prostredie včelárskej záhrady v Smoleniciach. Žiaci sa počas zážitkového vyučovania dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o živote včiel, výrobe medu a význame včelárstva pre prírodu. Mali možnosť ochutnať med, vyskúšať si rôzne aktivity, včelárske pomôcky a nahliadnuť do sveta usilovných včielok zblízka. Výlet bol nielen poučný, ale aj veľmi zábavný.
Ďakujeme sprievodcom za milý prístup a zaujímavý program!
5
Zážitkové vyučovanie
V rámci zážitkového učenia z vlastivedy žiaci 4. ročníka navštívili mohylu M. R. Štefánika na Bradle. Bol to zaujímavý výlet pre všetkých, ku ktorému nemalou mierou prispel aj sprievodca svojím výnimočným a pútavým komentárom.
6
Športový deň
- 13