Od decembra tvorili žiaci šiestych ročníkov projekt Staroveký Egypt. Realizácia prebiehala
formou projektového vyučovania. Žiaci si tak mohli vyskúšať aktívnu formu učenia sa,
konštruovať poznanie na základe objavovania a zážitkového učenia. Na hodinách bol
podporený komplexný medzipredmetový a nadpredmetový prístup k projektovaniu obsahu
vzdelávania. Prioritné postavenie mali hodiny výtvarnej výchovy a techniky s p. uč. Z.
Brliťovou, ktoré sa prepájali s učivom z dejepisu s p. uč. Renátou Daaj. Prierezové témy sa
uplatňovali prostredníctvom rôznych organizačných foriem výučby smerom k tvorbe projektu
a podpore prezentačným zručností žiakov. Počas realizácie projektu sme uplatňovali aj
blokovú formu výučby a prácu v tíme. Žiaci mali možnosť spoznávať svoje vlastné
schopnosti a zároveň účinne spolupracovať a vstupovať do sociálnych vzťahov, rozvíjať si
sociálnu vnímavosť a citlivosť k spolužiakom, mladším žiakom a učiteľom. Triedy 6.A a 6.B
boli rozdelené po šesť tímov. Každý tím realizoval prezentáciu na pridelenú tému – napr.
dejiny umenia, posmrtný život, mapa, odev. Učili sa tvoriť prezentáciu a zároveň prezentovať.
Na záver mali z učiva pripraviť didaktické a hravé úlohy pre mladšie ročníky a interaktívny
kvíz. 28. mája si šiestaci upravili triedy, ktoré premenili prostredníctvom kulís a výtvarných
prác na prostredie Starovekého Egypta a odprezentovali projekty pre mladších žiakov. Na
záver sme projekt vyhodnotili. Ako učitelia vnímame veľmi veľa pozitív v rámci prínosu či
do scelenia kolektívu, tímovej spolupráce, podnecovaní kreativity, prezentačných,
organizačných schopností a i. Atmosféru projektového dňa si môžete pozrieť v priloženom
videu a vo fotogalérii pripájame fotografie z prípravy.
Novinky
Projekt Staroveký Egypt
- 81
Úspech výtvarných prác v Staromestských novinách
V Staromestských novinách sme získali vo výtvarnej súťaži s témou Zelené oázy v Starom Meste až 5 z 8 ocenených.Vyberalo sa z vyše 100 súťažných prác žiakov staromestskych škôl. Prácu našej víťazky Emy síce uverejnili na poslednú chvíľu na zadnej strane, ale aj tak je to veľký úspech. Ema Varšányiová zo 6.B nakreslila Námestie slobody s jeho vynovenou fontánou a zelenými plochami . Na MDD pôjde na výletnú loď. Žiaci Eva Lešková zo 7.B, Margarétka Mikulášová zo 7.B, Tomáš Jurina z 8.B a Eva Strolková zo 6.B získali pekné knižné ceny. Veľmi sa tešíme z ich úspechu a ďakujeme za reprezentáciu našej školy. Na výtvarnej výchove sa žiaci veľmi snažili, preto si odmenu naozaj zaslúžili. Zuzana Brliťová.
Carnuntum
7.5. sa uskutočnila dlho plánovaná exkurzia triedy 6.A a 6.B. kúsok za naše hranice. Po stopách Rimanov sme sa vydali v rakúskom mestečku Carnuntum. Deň sme začali pri bráne zo 4.storočia, ktorá bola voľakedy vstupom do mesta. Pokračovali sme v Rímskom tábore, kde sme vstúpili priamo do domov Rimanov, obdivovali sme dvory, izby, vyskúšali sme si písanie na voskové tabuľky. Spolužiakov "sluhovia" obliekli aj do dobových šiat, zahrali sme si antickú hru s kamienkami, akou sa zabávali deti. Celý deň nás sprevádzala slovenská sprievodkyňa. Po výlete do histórie sme sa vybrali za vôňou čokolády v Kittsee. Každý z nás kúpil niečo na maškrtenie svojim blízkym domov.
7
Projekt „Knižní pátrači“
V tomto školskom roku sme sa v ŠKD zamerali na čitateľskú gramotnosť detí ako na jednu z kľúčových kompetencií. Na ceste za poznaním v dobe zaplavenej novými informáciami je dôležité, ako si s nimi dokáže dieťa poradiť a ďalej ich využiť. Pre vychovávateľov bolo dôležité, aby deti chápali rozdiel medzi čítaním pre literárny zážitok a čítaním pre získanie nových informácií.
V rámci projektu počas jednotlivých mesiacov deti dostávali úlohu na daný mesiac. Jej plnenie sa stalo súčasťou popoludňajšej činnosti. Aktivít bolo veľké množstvo. Vytvorili sa čitateľské kútiky, kde deti trávili čas čítaním. V aktivite nazvanej „Veľkí čítajú malým“ staršie deti čítali mladším spolužiakom. V ďalšej si zhotovili rozprávkové pexeso s ktorým sa hrali. Deti sa mali možnosť zapojiť do súťaže „Andersenov klobúk“, „Kráľ čitateľov“ a „Najrýchlejší Čítač“. Boli to veľmi inšpiratívne popoludnia.
19
Návšteva ekocentra na Kamzíku
Vďaka spolupráci s mestskými lesmi v Bratislave a ich novému centru ekovýchovy na Kamzíku sa naši žiaci prvého ročníka zúčastnili aktivity, ktorá pojednávala o prikrmovaní živočíchov a ich pôsobení v rôznych ročných obdobiach na území naších lesov. Súčasťou ekocentra je aj arborétum, ktorého súčasťou sú vzácne a exotické dreviny, staré aj niekoľko sto rokov. Budova ponúka nádherné priestory na organizovanie rôznych kurzov, seminárov týkajúcich sa ochrany prírody pre školy a širokú verejnosť. My sme sa hravou formou dozvedeli, ktoré zvieratká sa sťahujú, ktoré ostávajú, a ktoré hibernujú. Taktiež nám náš sprievodca ekocentrom Michal vysvetlil, čo patrí a čo nepatrí do kŕmidla a prečo. Po príjemnej a hravej prednáške sme si najprv spoza okna, potom priamo pred kŕmidlom všímali druhy vtákov. Išlo o viaceré druhy sýkoriek, brhlíkov obyčajných a ukázal sa nám aj ďateľ veľký. V arboréte sme pokračovali prechádzkou a do každého kŕmidla sme im nasýpali, čo nám Michal pripravil.
5
Staňte sa hviezdou Staromestských novín
Po minuloročnom úspechu sme sa opäť zapojili do výtvarnej súťaže „Staňte sa hviezdou Staromestských novín." Minulý ročník s témou Leto v Starom Meste sa nám naozaj vydaril. Okrem zisku víťazstva a publikácie výtvarnej práce našej žiačky Evy Leškovej na titulnej strane Staromestských novín, bolo z ôsmych ocenených až šesť prác z našej skoly. Titulka novín mala naozaj veľa pozitívnych ohlasov. Tento rok sme školské kolo realizovali v triedach 6.B,7.B,8.A a 8.B. Žiaci tvorili ľubovoľnou technikou obrázok formátu A3 na výšku na tému „Zelené oázy v Starom Meste“ alebo „Môj naj strom v Starom Meste“. Obľúbené časti mesta, ktoré žiaci výtvarne stvárňovali, boli najmä Prezidentská záhrada či Námestie slobody. V galérii prinášame výber prác,ktoré sme poslali do redakcie. Medzi TOP 6 patria práce od žiakov: Margaréta Mikulášová (7.B), Anna Mikhailová (8.A), Eva Lešková (7.B), Lucia Olejková (7.B), Tomáš Jurina (8.B), Ema Varšanyiová (6.B). Držme si palce k ďalšiemu úspechu, kvalita prác je opäť vynikajúca! Z.Brliťová (výtvarná výchova).
7