Kamarátky sovičky.
Novinky
ŠKD Aktivita
ŠKD Aktivita
Pečieme na 160°C
ŠKD Aktivita
Sledujte „Rozkošná dekorácia na túto zimu - ponožkoví snehuliaci.
Video postup nájdete na: https://youtu.be/SAgLLGClD4Q
ŠKD Aktivita
Slané cesto.
Budeme potrebovať: 1 hrnček soli 1 hrnček hladkej múky 1/2 pohára vody Cesto sa dá vyvalkať a vykrajovať, alebo cesto vymodelujeme podľa seba. Po dokončení pre skoršie tvrdnutie nechať na pár minút v rúre na nízkej teplote vysušiť, alebo nechat volne položené pár hodín. Výtvor zo slaného cesta môžme niekomu darovať či použiť ako dekoraciu.Cesto si vieme zafarbit na akú farbu chceme potravinárskym farbivom a vyzdobiť podľa vlastnej fantázie.
ŠKD Aktivita
Pozorujte a zaznamenajte si zmeny mesiaca do našej tabuľky.
Mesiac obieha okolo Zeme po temer kruhovej dráhe. Ak jeho privrátenú stranu Slnko neosvetľuje, zo Zeme ho nevidíme. Táto fáza sa volá nov. Následne v priebehu niekoľkých dní Mesiac začína na nočnej oblohe ukazovať časť svojej osvetlenej polovice v tvare písmena D (dorastá). Táto sa postupne zväčšuje, a hovorí sa o dorastajúcom Mesiaci. O sedem dní potom môžeme vidieť celú pravú polovicu osvetlenej strany. Vtedy je Mesiac vo svojej prvej štvrti. Časť jeho osvetlenej strany, ktorú vidíme zo Zeme sa časom znovu zväčšuje. Takto prejde ďalších 7 dní, kým Zem stojí medzi Slnkom a Mesiacom, ale neležia na jednej priamke. Vtedy nastáva spln. Nasledujúce dni sa na oblohe zdá, akoby sa Mesiac zmenšoval. V tomto období má tvar písmena C (cúva). Zo Zeme vtedy vidíme celú ľavú polovicu osvetlenej strany Mesiaca, ktorý je v poslednej štvrti.
Z našej histórie sa zachovalo veľa pravidiel viažúcich sa k fázam Mesiaca. Týkajú sa starostlivosti o zdravie, rastliny a zvieratá. Kedy sadiť či trhať byliny, ba dokonca, kedy je vhodné ostrihať si vlasy a podobne. Vyskúšali ste už nejaké?
ŠKD Aktivita
Výroba stojanu na pastelky.
1
ŠKD Aktivita I.
Šťastný nový rok
Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli prekonať prekážky a výzvy, ktoré nám nachystal rok 2020. Veríme, že pozitívnym prístupom a vzájomnou úctou dokážeme spoločne všetko zvládnuť. Želáme všetkým veľa zdravia, šťastia a úspechov v roku 2021.
Mgr. Eva Dubeňová a kolektív ZŠsMŠ Dubová
Vianočná pošta z Dubovej
Milí žiaci, rodičia, starí rodičia a priatelia školy, prajeme Vám pokojné a krásne prežitie Vianoc a všetko dobré v novom roku 2021. Naši žiaci pridali vo videu s názvom Vianočná pošta z Dubovej svoje priania a pozdravy, z ktorých tento rok dominujú zdravie a návrat do školy. Veríme, že sa im priania splnia.
V ŠKD to predvianočne rozvoniava
Žiaci viacerých skupín ŠKD piekli voňavé medovníčky. Pani vychovávateľky priniesli buď z domu napečené a žiaci ich zdobili alebo ich dokonca piekli so žiakmi v škole. Ten najlepší recept prinášame od p. vychováteľky Martinky, ktorá ho má overený a osvedčil sa aj v jej skupine 4.A.
Recept:
Na medovníčky potrebujeme: 1kg hl. múky, 360g medu, 420g prašk. cukru, 2 čaj. lyž. sódy, 6 vajec, medovníkové korenie. Všetko zmiešame na cesto. Cesto musí stát 2 dni. Vyvaľkáme, vykrojíme podľa vkusu. Medovníčky pečieme na 200 stupňov 5 -7 minút. Dobrú chuť!
Vo fotogalérii sú zábery zdobenia medovníčkov z 2.B a pečenia zo 4.A.
29
O Dubovej v Staromestských novinách
Za ostatné obdobie vyšli v Staromestských novinách dva články o našej škole. V prvom sa dozviete o plánovanej prístavbe budovy našej školy, keďže má byť riešená nedostatočná priestorová kapacita a potreba nových tried. Druhý článok predstavuje nášho kolegu Antona Procházku, ktorý na škole realizuje pekné projekty, ako napríklad jazierko, hmyzí domček či mini čičmiansky dom. Obidva články nájdete v priložených linkoch (október str. 3, november str. 7), alebo priamo v printscreene.
https://www.staremesto.sk/data/MediaLibrary/58/58217/STAROMESTSKE_NOVINY_OKTOBER_WEB.pdf
https://www.staremesto.sk/data/MediaLibrary/58/58658/STAROMESTSKE_NOVINY_NOVEMBER_WEB.pdf
Deti pre Bratislavu
Naša základná škola sa stala súčasťou projektu Deti pre Bratilsavu, ktorého
cieľom je praktickým vzdelávaním detí vytvoriť aktivity, ktoré reálne pomôžu
mestu, škole, verejnému priestoru a medziľudským vzťahom. V rámci hlavných
tém roku 2020 – 1. Kultúra a solidarita a 2. Ekológia a verejný priestor sme
získali podporu hneď pre tri projekty. P. uč. Tarábková so žiakmi zaujímajúcimi
sa o fyziku (zo 6. A, 7. A, 7. B a 8. A) prezentovala projekt Hluk v škole ako
problém, ktorý má s pomocou merania intenzity hluku a spracovania meraní,
ambíciu vyriešiť problém s nadmerným hlukom v škole a jedálni realizáciou
odhlučnenia a p. uč. Brliťová so žiakmi 7. B predstavila projekt s názvom
Školský parčík (eko-edu-bio-relax-art), ktorým chceme dobudovať a zmysluplne
využiť našu školskú záhradu doplnením o posedenie, náučné tabule, ovocné
stromy, chodník zdravia či knižnú búdku a druhý, kde prostredníctvom umenia
chce škola realizovať dobročinné aktivity. Všetky tri projekty predstavili žiaci v
piatok 4. 12. v online priestore za účasti primátora mesta Bratislava. Prakticky
ich budeme realizovať v novom roku. Tímy získali počas procesu tvorby
projektov zážitkové vzdelávanie prostredníctvom profesionálnych workshopov s
odborníkmi a organizáciami pôsobiacimi v špecifických témach. Viac o projekte
nájdete vo Facebookovej skupine Deti pre Bratislavu.
Deň pera u prvákov
Len čo sa prváci zabývajú v škole, zistia čo a ako, prichádza veľký deň. Je veľmi očakávaný a čím je bližšie, tým je napätie hustejšie. A potom príde. Deň, kedy môžu začať písať atramentovým perom. Písanie do písanky sa zrazu v triede stáva vášňou. Šlabikár sa ocitá na druhej koľaji. Písanka zatienila všetko ostatné. Prváci však stoja pred výzvou. Nájsť si to správne pero a možno aj perá pre svoju ruku. Chce to čas, trpezlivosť a veľa veľa skúšania. Veľmi si želám, aby si prváci tento pocit radosti z písania užívali čo najdlhšie (tajne dúfam, že celý život, ale moje realistická ja mi vraví, aby som pristála na zemi). Mária Šimunková
Mikuláš v MŠ
Zažatím prvej adventnej sviečky sa do našej skôlky začala pomaly vkrádať tajomná zimná atmosféra. V dielňach tvorivosti deti so svojimi učiteľkami vyrobili milé ozdôbky na Vianočný stromček a krásne vyzdobili svoje triedy. Mikuláša privítali s rozžiarenými očkami a veľkou radosťou. Nechýbali pesničky a básničky za ktoré ich Mikuláš štedro odmenil. Kliknutím na odkaz si môžete pozrieť video z akcie: https://youtu.be/xYd5mDIr0ew
13
Žiaci tvorili Land art
Počas dištančného a online vzdelávania žiaci trávia veľa času pri počítačoch zavretí doma. Preto sme na výtvarnej výchove pre 2. stupeň volili myšlienku tvorby v prírode. Témou zadania a prednášky bol Landart. Naším cieľom bolo viesť deti k pozitívnemu vzťahu k pobytu v prírode a k smerovaniu nazerať na krásy prírody tvorivým pohľadom tak, aby v nej videli zdroj inšpirácií.
Zdrojom teoretickej prípravy boli poznatky o umeleckom smere Landart (umenia krajiny), ktorý vznikol v 60-tych rokoch v USA. Umelci tohto smeru sa obrátili proti komerčnému umeniu a k výrobe umenia, ktoré je v galériách a muzeách. Namiesto toho tvorili umelecké diela priamo na prírodných miestach, ktoré boli nepretvorené zásahom človeka. Do popredia dávali vznešenosť prírody, jednoduché formy umenia a citlivosť umeleckýh zásahov v prírode využitím jej zdrojov.
Výber ich kreácií si môžete pozrieť vo fotogalérii.36
Ochráňme naše deti pred nástrahami na internete
Čo naše deti dnes zaujíma? Myslíte si, že všetci bažia po dobrom vzdelaní? Áno, nájdu sa aj takí. Ale aj tých, okrem iného, zaujíma online prostredie. Keď ich pred ním neochránime, naučme ich aspoň ako sa v ňom pohybovať a spracovať informácie. Touto myšlienkou sa už dlhšie zaoberalo City Kids, ktoré je občianskym združením v Záhorskej Bystrici. Vytvorilo projekt, pomocou ktorého, chcú naučiť deti rozlišovať realitu od virtuálnej a rozoznať nástrahy online sveta. Hlavnými a najviac diskutovanými témami sú šikana, výzor, sociálne siete a priateľstvá. Natočili pieseň, ktorá bude súčasťou prednášok. Veríme, že sa čoskoro realizujú aj u nás na škole. V piesni s názvom „Svet našimi očami” účinkujú aj deti z našej školy. Vypočujte si túto chytľavú melódiu a ak sa vám páči, podporte ju svojím lajkom.
Súťaž vyrezávaných tekvíc
- 10
Ďakujeme za všetky krásne výtvory tekvíc, ktoré ste nám poslali. Potešili ste nás. Tento rok naša každoročná súťaž vyrezávaných tekvíc prebehla elektronicky. Top diela nájdete vo fotogalérii a neskôr aj v ďalšom vydaní školského časopisu Dubkáčik a Rozhlasovník. Vyhodnotili sme tri najlepšie a najoriginálnejšie tekvice tohto roku. Tu sú víťazi:
- miesto - Emka Valigurská, 4.B
- miesto - Karolínka Castrovilli, 1.B
- miesto – Tomáš Végh, 1.B
Gratulujeme, ceny Vám budú doručené. Všetkým zúčastneným veľmi pekne ďakujeme a veríme, že výroba tekvíc Vám urobila radosť tak ako nám ich fotografie.
Súťaž vyrezávaných tekvíc
Milí žiaci, každoročne v tomto období organizujeme súťaž vyrezávaných tekvíc. Aj napriek súčasnému náročnému obdobiu by sme chceli dať súťažnú možnosť, aby sme vám dali príležitosť podeliť sa o svoje domáce tekvicové výtvory. Ak máte doma peknú tekvicu, s ktorou sa chcete podeliť, môžete nám poslať fotografiu na mailovú adresu: skolskycasopisdubkacik@gmail.com.Tento rok prebehne súťaž elektronicky. Najlepšie práce uverejníme na školskom webe, v Rozhlasovniku a v časopise Dubkáčik. Prvé tri miesta získajú cenu. Fotky označte svojím menom a triedou. Fotografie môžete posielať do 11.11.2020
Spolu to zvládneme
Od pondelka sme opäť na nejaký čas doma a v tejto náročnej dobe sme vďační za každý takýto pozitívny odkaz, ktorý dostávame. Rovnako to cítime aj my, učitelia. Žiaci, budete nám chýbať, ale veríme, že to všetci spoločným úsilím zvládneme a čo najskôr sa opäť zdraví vrátime do našej školy.
Mestá
Po krajinomaľbách s témou prírody sme sa na výtvarnej výchove pustili do kresby miest a ich architektúry. Tento raz sme zašli aj za hranice Slovenska a v inšpiráciách žiaci vychádzali z miest, ktoré sa im páčili, alebo by chceli navštíviť. Svoje výtvory realizovali technikou kresby ceruzou, tušom a maľbou aquarelom.
41